جاذبه های گردشگری تنکابن

جاذبه های گردشگری تنکابن

دشت دریاسر :

دشت دریاسر تنکابن یکی از زیباترین مناطق شمال ایرانه که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار داره. این دشت بین ۴ کوه محصور شده. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کنه.سطح این دشت در فصل بهار پر از گل های زرد رنگی می شه که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنه. از جالب ترین ویژگی های این دشت اینه که در کف آن ده ها چشمه وجود داره و آب از میان سبزه ها به بیرون میاد بطوریکه در فصل بهار که آب زیاده به سختی مکان خشکی رو میشه در دشت پیدا کرد.این منطقه بی نظیر رو “بهشت اردیبهشت ایران” می نامند.در صورت خوب بودن هوا (شبها معمولا هوا اگر ابری نباشد البته هوا خیلی سرد است)، می توان به بیرون رفت و آسمان را برای مدت های مدیدی نگاه کرد و لذت برد.مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن: پس از رسیدن به شهر تنکابن در غرب استان مازندران، مسیر “جاده دوهزار” را دنبال کرده تا به دو راهی ای به نام “دوراهی امامزاده قاسم” برسید. در سمت چپ جاده مسیری به سمت دره می رود که انتهای آن به روستای “عسل محله” خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی کرده و بعد از عبور از تپه ها و چشمه های بین راه به دشت دریاسر برسید.

پل چشمه کیله :

پل چشمه کیله مربوط به دوره پهلوی اول است و در تنکابن، خیابان امام واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است .این پل در سال ١٣٠٩ دستور ساخت آن توسط رضا شاه پهلوی داده شده‌ که بوسیله مهندسین آلمانی و روسی شرکت اشکودا طراحی و توسط معماران ایرانی ساخته شد مراحل ساخت آن طی شده است و در سال ١٣١١ به پایان رسید؛ و یکی از زیباترین پلهای تاریخی کشور است و سمبلی برای شهر تنکابن .

جنگل دو هزار :

می توان از دو هزار به عنوان عروس طبیعت ایران زمین نام برد، جنگل هایی شگرف که در شهر تنکابن قرار گرفته. این منطقه با آب و هوایی معتدل کوهستانی شاهد تابستان هایی معتدل و زمستان هایی نسبتا سرد می باشد. این منطقه چشم اندازهای دلنواز کوهستانی، چمنزارها و جنگل های جلگه ای را در دل خود جای دارد. مردم آن به زبان گیلکی صحبت می کنند. . از اصلی ترین محصولات آن می توان به گردو، گندم، سیب و فندق اشاره کرد. روستاییان این منطقه عمدتا به فعالیت های دامداری می پردازند و از این راه محصولاتی نظیر گوشت و لبنیات را بدست می آورند. البته زنان و مردان آن به فعالیت هایی جانبی نظیر تولید محصولات و صنایع دستی نظیر جاجیم، کلاه پشمی، جوراب پشمی و پوستین کلاه می پردازند. این جنگل های سرسبز در امتداد دره هایی سرسبز در شمال ارتفاعات رشته کوه های البرز آرمیده و به لطف برخورداری از شرایط طبیعی و اقلیمی خاص به ارائه مجموعه ای منحصربه فرد از قله ها، چمنزارها، جنگل ها، مراتع و یخچال های طبیعی مفتخر است. می توان از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان به عنوان منبع تغذیه رودخانه دوهزار نام برد، رودخانه ای جذاب که در حواشی روستا جریان دارد و دارای بستری بسیار مناسب برای تفریح و گردش را فراهم می آورد. البته جذابیت های دو هزار تنها به دره ها و جنگل های شگفت انگیز ختم نمی شود و این منطقه فوق العاده ارتفاعات بی نظیری همانند قله سیالان و ارتفاعات گردکوه را در دل خود جای داده. از مرتفع ترین این قله ها می توان به قله سیالان اشاره کرد، قله ای جذاب که در شکوه و صلابتی وصف نشدنی در ارتفاعات ۴۲۵۰ متری استوار گردیده و با مسیری کم نظیر مقصدی بسیار مناسب برای علاقمندان به کوهنوردی به شمار می رود. دسترسی به این قله دلنواز مستلزم انجام پیاده روی های ۵ ساعتی است. البته در هنگام رفتن به این منطقه دوست داشتنی بازدید از دشت دریا سر را به هیچ وجه نباید از دست داد، دشتی دلربا با آب و هوایی دوست داشتنی و گونه های گیاهی جذاب که در این منطقه فریبنده به شکل مسحور کننده ای دلربایی می کند. البته کوه های گردکوه با ارتفاع ۱۳۰۰ متری از نظر جذابیت و زیبایی ها دست کمی از دیگر جاذبه های موجود در آن ندارد. در مسیر تنکابن به دو هزار یک پارک جنگی وسیع با مساحت ۹۴ هکتاری به چشم می خورد، پارکی جذاب که به امکانات رفاهی لازم تجهیز گردیده. منطقه دو هزار میزبان مراسم و رویداهای سنتی جذابی در طول سال می باشد، مراسمی نظیر سیزده شو، جشن تیرماه، نوروزخوانی، سیزده بدر، چهارشنبه سوری، شب یلدا و جمع آوری گل گاوزبان. در هنگام عروسی ها و جشن های محلی این منطقه با طنین دلنواز آهنگ های روستایی و محلی پر می شود و فضایی دلنواز و دوست داشتنی فوق العاده ای را به آن اعطا می نماید.دسترسی به این مسیر با جاده هایی آسفالت شده از خرم آباد شروع می شود. جنگل دوهزار تا تهران تنها ۲۷۰ کیلومتر فاصله دارد و دسترسی به آن با پیمودن مسیری ۶ ساعته از طریق جاده چالوس انجام می شود.دسترسی به منطقه دو هزار بدون وسیله شخصی: چنانچه مایلید با اتوبوس یا تاکسی به این منطقه بروید باید سفرتان را از ترمینال غرب آغاز نمایید .

جنگل سه هزار

جنگل سه هزار منطقه ای است بکر و دست نخورده که در شهرستان تنکابن استان مازندران واقع شده است. این جنگل ها با چشم اندازی بدیع، چمنزارها، جنگل های مرتفع، جلگه ای و رودخانه پر آب، یک مجموعه بی‌نظیر طبیعی را فراهم کرده تا مشتاقان طبیعت، منطقه ای بسیار خاص و رویایی را تجربه کنند. وجود آب گوارای روان و آب و هوای مطبوع و طبیعتی بکر و آرامش رویایی این جنگل را به یکی از مکانهای دیدنی شمال ایران بدل کرده است. جنگل سه هزار در همسایگی با جنگل دو هزار قرار دارد اما به نسبت آن بکرتر بوده و ساخت و سازهای کمتری در آن صورت گرفته است

آبشار تودارک :

آبشار تودارک یکی از بلندترین آبشارها به ارتفاع تقریبی ۴۵ متر در دل کوهستان است و یکی از زیبا ترین چشم اندازهای مناطق طبیعی ایران را برای طبیعت گردان فراهم می کند. آبشار کوچکتر در همان مسیر معروف به آبشار لیمرا و پیش از آبشار اصلی و به ارتقاع ۷ متر است که حوضچه ای ایجاد کرده. آب بعد از حدود ۷ الی ۱۰ متر به یک برآمدگی برخورد کرده و بصورت بسیار زیبا درهوا پخش میشود. شما در آن واحد علاوه بر مشاهد ریزش آب بصورت آبشار؛ریزش بصورت دانه های درشت باران در اطراف را خواهید داشت. مرطوب بودن دیواره آبشار باعث رشد انواع گلسنگ و خزه شده وهمینطور وجود چشمه گوارا روح وروان هر بیننده ای را نوازش میدهد. آب پس از ریزش بصورت نهری ازسطح جاده که بصورت آب نما ساخته شده است عبور میکند. برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به سمت شیرود حرکت کرده و بعد از پل شیرود(به سمت رامسر) و دیدن تابلو لشتو که به سمت جنوب است، به سمت روستای لشتو حرکت کنیم . پس از طی چند کیلومتر به سه راهی می رسیم .بعد از سه راهی به سمت راست میپیچیم سپس به سه راهی دیگری میرسیم که آن را هم باید به سمت راست برویم و بعد جاده خاکی و گاهی سنگلاخ که حدود ۲۰ کیلومتر تا آبشار فاصله دارد. حدود یک ساعت بعد به آبشار زیبای تودارک می رسیم.

پارک جنگلی چالدره ( مجتمع اقامتی – تفریحی ) :

مجتمع اقامتی – تفریحی چالدره در بهترین منطقه توریستی تنکابن با چشم اندازی بی نظیر از طبیعت زیبا، احداث گردیده است.( کیلومتر ۱۸ جاده دوهزار ) طراحی زیبا و نقشه های متنوع کلبه های جنگلی، به همراه استفاده از مصالح مرغوب و طراحی مدرن، خبر از آسایش و آرامشی وصف ناپذیر می دهد. وجود امکانات رفاهی مجتمع شامل مجموعه های ورزشی – تفریحی در دل طبیعت سرسبز، تداعی بخش زندگی شاد و بی مخاطره در زمان اقامت در مجتمع چالدره است .

آب گرم فلکده :

از جاذبه‌های طبیعی و تفریحی تنکابن به‌شمار می‌رود. این چشمه آب گرم با درجه حرارت متوسط، در کنار رودخانه لیرسر قرار گرفته است و از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به عدم وجود گوگرد در آب آن اشاره کرد. بدین ترتیب می‌توانید از آب این چشمه به‌راحتی برای شنا و آشامیدن استفاده کنید. وجود املاح معدنی نیز برای دردهای مفصلی، روماتیسمی و افراد مسن مفید است. همچنین مناظر زیبا و خیره‌کننده این منطقه از دیگر ویژگی‌های جالب و مورد توجه آن محسوب می‌شوند. مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاک می رسد، از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندک دو راهی سه هزار و لیره سر وجود دارد که از این محل جاده بصورت خاکی ادامه پیدا می کند کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده ۳۳ کیلومتر است. آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگل های انبوه و کوه های پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروه های مختلف توریستی بسیار جالب است. چشمه آبگرم معدنی فلکده به سبب دارا بودن خواص درمانی و تنوع زیستی به خصوص گیاهی بستر مناسبی برای گردشگری است.همانطور که گفته شد روستای لیره سر در مسیر قرار دارد جنگل های زیبا و بکر لیره سر می تواند تجربه خوبی برای شما پیش از رفتن به آبگرم فلکده باشد .آدرس: تنکابن، جاده سه هزار

موزه حیات وحش خشکه داران :

در کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس ، بعد از نشتارود و قبل از عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده و تنها ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران با مساحت تقریبی ۲۶۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت به‌شمار می‌رود. انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی می‌باشد گونه‌های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در قدیم در آن می‌زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابیها، دارغاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک می‌باشد. خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری از ساحل زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امکانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین مناطق برای اجرای تور می‌باشد درحاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است با هماهنگی اداره محیط زیست می‌توان از این جاذبه بازدید کرد.

آبشار فرهاد جوی :

جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می‌شود پس از عبور از خرم‌آباد به مساحت ۲ کیلومتر به منطقه قلعه گردن می‌رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد. این محل با تنکابن ۸ کیلومتر فاصله دارد در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می‌کند آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا ۵۰ متر قابل افزایش است در جمع محیطی زیبا برای اتراق مسافران به وجود آمده‌است.


آب گرم معدنی سه هزار :

آب گرم سه هزار معروف به آبگرم حضرت سلیمان یا نرگس است. منطقه‌ای زیبا در دره سه هزار تنکابن و در جوار تخت سلیمان، آب گرم چشمه ایست که دهانهٔ آن در دل توده‌ای از آهک، یک حوضچهٔ طبیعی حدود ۵ متر مربعی را شکل داده که رنگ سقف آن شیری تا قهوه‌ای است. حوضچه یک کریدور ۴ تا ۵ متری به سمت شمال دارد. برای ورود به حوضچه باید پنج پله را پائین رفته و نیم خیز از دریچه نیم دایره‌ای وارد آب گرم به عمق یک متر شوید. آبی زلال و گرم (حدود ۴۰ درجه سانتی گراد) همراه با چکیدن قطرات آب از سقف با کف پوشی از ریگ و شن. کنار آن هم حمامی به صورت طبیعی ایجاد شده‌است که در طول تمام روزها به خصوص فصول گرم سال میزبان دوستداران طبیعت است. این آب دارای ذخایر سرشاری از داروهای طبی از قبیل اسید کربنیک، گوگرد، آهن و… است.

آبشار کوهسر :

در حد فاصل بین روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپه او) و کوهسر (گوسر) که از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن می باشند، آبشار زیبایی واقع شده است. نشتا به معنی نشت آب است که به سبب وجود چشمه ها و رودخانه های فراوان در منطقه به خصوص عبور رودخانه از مرکز این شهر، به نشتارود شهرت یافته است. برای رفتن به این منطقه زیبا باید علاوه بر عبور از جاده خاکی که در نوع خود می تواند تجربه بی نظیری باشد، از رودخانه نیز عبور کرد، که این خود لذت وصف نشدنی ای به همراه دارد. در تقاطع جاده و رودخانه در قسمت پایینی این منطقه، مجموعه آبشارهای کوهسر واقع شده اند که به ویژه در فصول پر آب، بسیار زیبا و خروشان هستند. بدون شک مجموعه آبشارهای کوهسر یکی از زیباترین آبشارهای شمال کشور به حساب می آیند. که با توجه به زیبایی های بی نظیری که دارد، هنوز برای بسیاری از مردم ما ناشناخته است که همین باعث شده این آبشار بکر و دست نخورده باقی بماند

آب معدنی شلف سه هزار

روستای ” میان رود ” که در غرب کوه های پر ابهت علم کوه می رسیم . روستائی که در دو رود ( برور ) که از مرز کوه های کلاردشت و رودخانه ” گرم رود ” در انتهای روستا بهم می پیوندند. چون روستا میان دو رود قرار دارد به میان رود شهرت یافته که در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متری قرار دارد .آب معدنی شلف در بستر رودخانه زیبای ( برور ) خط زرد رنگی طلایی و باریک که از درون صخره ای سترگ بر روی سنگ های زیبا در دو کیلومتری روستای میان رود در جریان بوده که هر بیننده ای و هر کوه نوردی را به تفکر وا می دارد . این معدن پر ابهت که بر اثر سیل ۶۶- ۱۳۶۵ معدن چشمه را بطور کلی دگرگون ساخته مع هذا تعدادی مردم بر اثر بیماری های کلیوی و سوء هاضمه در رنج و عذاب هستند به این منطقه می آیند .آب معدن شلف اولین بار توسط ” فریا.استارک Faria- Stark ” در پاریس آزمایش شد . ( البته آب چشمه با یک قمقمه به پاریس برده شد ) . آبمعدنی شلف از آب های معدنی بسیار گوارا و شفا بخش است. برای هضم غذا و ناراحتی های کبدی و تنظیم دستگاه گوارش ، ناراحتی های کلیه و مثانه ، نقرس ، در مفاصل و …بسیار مفید است. طعم آن شبیه لیموناد و املاح معدنی فراوان دارد .


قلعه تنکا

قلعه تنکا در شهرستان تنکابن یکی از جاذبه های بکر و دست نخورده گردشگری تاریخی در غرب مازندران است. قلعه تنکا که به عنوان نمادی از شهر تنکابن قلمداد می شود، بر بلندای جنوب روستای قلعه گردن واقع شده و موقعیت آن به گونه ای است که بر تنگه دو هزار و نیز دشت تنکابن اشراف دارد. قلعه تنکا حدود ۳۵۰ متر مربع گستره دارد و از سمت جنوب با شیب تند و از بقیه جهات با شیب ملایم به دامنه تپه منتهی می شود؛ ارتفاع تپه ای که قلعه بر روی آن احداث شده در حدود ۵۰ متر است. قلعه تنکا در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۹۶۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. قلعه تنکا از سمت غرب با قلعه مارکوه رامسر دید هوایی دارد و به علت موقعیت ممتاز نظامی، بارها دست به دست گشته و چندین بار تخریب و آباد شده است. کتاب تاریخ رویان، پیشینه این قلعه را حداقل به اواسط قرن ششم هجری قمری تخمین می زند و این قلعه در دوره مشروطه، مدتی پناهگاه میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش بود، ولی پس از مشروطه موقعیت راهبردی خود را از دست داد و رو به ویرانی نهاد. آنچه که امروزه از این قلعه بر جای مانده قسمتی از باروهای سنگچین آن است که با ملات ساروج مستحکم شده است.
قلعه تنکا جزو قلعه های کوهستانی است. قلعه های کوهستانی در بالای کوه ها و بلندی ها ساخته می شدند و در ساخت این نوع از قلعه بیشتر از سنگ های بدون تراش همچون سنگ های کوه یا رودخانه همراه با گچ غربال شده و یا ملات ساروج بهره می بردند. اطراف این نوع قلعه ها پرتگاه های عمیقی وجود داشت که همین سخت گذر بودن این بلندی ها، حمل ادوات محاصره ای به پای دیوارها را دشوار و تسلط محافظان قلعه و سربازان بر مهاجمان را بیشتر می کرد. در غرب مازندران قلعه ها با فاصله چند کیلومتری از هم ساخته می شد و به احتمال از طریق دود با هم در ارتباط بودند که برای نمونه می توان به قلعه مارکو در رامسر اشاره کرد.

روستای نوشا :

روستای نوشا در ۵۵ ‪کیلومتری جنوب شهرستان تنکابن واقع شده است و جزء ییلاق های منطقه ی دوهزار در اطراف شهرستان تنکابن می باشد. این روستای بکر و زیبا بخشی از طبیعت مازندران است که هنوز پای هیچ ماشینی به آن باز نشده است و تنها وسایل نقلیه ی ماشینی که پا بر دل آن نهاده اند موتور و هلیکوپتر بوده اند. موتور تنها توسط مردم بومی و آن هم فقط گاهی اوقات استفاده می شود و هلیکوپتر به ندرت و بنا بر ضرورت در آن دیده شده است. مسیر رفتن به روستای نوشا تنکابن بدین صورت است که تا نیمه های راه با ماشین اما بقیه ی آن بایستی با پای پیاده یا با اسب طی شود که معمولا اسب تنها توسط مردم بومی به کار می رود. خبر خوب اینکه قطعا پیاده روی در این مسیر خیال انگیز برای هر فرد گردشگری از جذابیت بالایی برخوردار است. تصاویری که در این مقاله از این روستا می بینید تنها صحنه های معدودی از بی شمار تصاویر و منظره های دلربای این همیشه زیباست .

روستای مران :

برای رفتن به این روستای خاص ، زیبا و کم نظیر که تنها حدود ۶۰ کیلومتر با مرکز شهر تنکابن فاصله دارد ، باید وارد جاده جنگلی سه هزار شد و با عبور از روی رودخانه خروشان آن و گذر از میان درختان انبوه و آب نماهای خاطره انگیز به ابتدای جاده کوهستانی معروف به جاده الموت که در دست احداث است، رسید.
این جاده کوهستانی با طبیعتی بکر که یک طرف آن صخره های مخملی و طرف دیگر به دره های عمیق که به رودخانه ای خروشان منتهی می شود ، چشمان هر بیننده ای را مجذوب خود می سازد و هرچه به مران نزدیک‌تر می‌شوید بر ارتفاع این جاده کوهستانی و پیچ‌ در پیچ افزوده‌ شده و دره‌های حاشیه جاده نیز عمیق‌تر می شود.
سرانجام پس از چند ساعت به دوراهی جاده دسترسی به روستای مران با جمعیتی حدود ۲۰۰ نفر می رسید و باید سمت چپ جاده را بگیرید تا به میعادگاه عاشقان طبیعت ، بهشت گردشگری روستایی غرب مازندران برسید.
در ابتدای ورودی این روستا مکانی برای پارک خودروهای مسافران ، گردشگران و حتی اهالی این روستا در نظر گرفته شده و باید وسایل همراه خود را تا اقامتگاه مورد نظر با اسب یا قاطر جا به جا نمود.
با خاموش شدن خودروها ، دیگر هیچ صدایی جزء آواز پرندگان و نفس نیسم به گوش نمی رسد و دوست داری با فریاد بلند این سکوت دل انگیز را بشکنی اما پژواک صدایت تو را از این کار بر حذر می دارد.
آب‌ و هوای ییلاقی و منحصربه‌فرد ، معماری متفاوت با خانه‌هایی سنگ‌چین و سقف تخت ، مراتع زیبا، باغ‌های لوبیا و سیب با مزه‌ای خاص ، حمام تاریخی و آبشارهایی با ارتفاع ۱۰۰ متر بخشی از جاذبه های گردشگری این روستا است که باید برای دیدن هر یک از آنها روزها وقت گذاشت.
در روستای مران مردمان بسیار مهمان‌نواز و گشاده‌روی با فرهنگ بسیار غنی زندگی می کنند و در خانه های آنها همیشه به روی مسافران و گردشگران باز است و آنها با آغوشی باز به استقبال شما خواهند آمد.
**مران ، یک تکه از بهشت جا مانده بر زمین
یکی از گردشگران در حالی که در کوچه باغ های این روستا قدم می زد به خبرنگار ایرنا گفت : من و همسرم از سمت قزوین وارد این منطقه شدیم و پس از رسیدن به این روستا تصمیم گرفتیم شب را در اینجا سپری کنیم اما به قدری این روستا زیبا است که دل کندن از آن برایمان دشوار است. ییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان های تنکابن و عباس آباد به قدمت بیش یک هزار و ۵۰۰ ساله این روستا اشاره کرد و گفت : بر اساس کاوش‌های انجام ‌شده و قبوری که در این روستا وجود دارد ، قدمت مران به بیش از یکهزار و پانصد سال قبل باز می‌گردد و از آنجا که بافت این روستا به لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند بود پس از روستای یوش شهرستان نور به عنوان دومین روستای مازندران ، ثبت ملی شد.

روستای داکو :

منطقه ییلاقی داکو از جمله زیباترین و دلنوازترین مناطق ییلاقی به شمار می‌رود. این منطقۀ دیدنی و جذاب در مرز جنوبی بخش نشتا واقع شده است. این منطقۀ روح‌نواز از شمال به جنگل میان بند، بخش‌های نشتا و خرم آباد، از جنوب به کوه‌های طالقان، از شرق به کوه‌های کلاردشت و از غرب به رشته یال‌های شمالی – جنوبی حایل منطقه سه هزار محدود می‌شود. منطقه ییلاقی داکو از جمله توابع شهرستان تنکابن محسوب می‌گردد. منطقه ییلاقی داکو ۱۵ پارچه آبادی و حدود ۸۰ بُنِه (مکانی برای نگهداری دام: گاوسرا و گوسفندسرا) دارد. به علاوه این منطقه وسیع و آباد و سبز با پوشش گیاهی کوهپایه‌ای پوشیده شده است. قرار گرفتن این همه زیبایی و طراوت در کنار هم به علاوۀ آب و هوای خوش و خرم شهرستان تنکابن باعث شده است این منطقه بسیار جذاب و روح‌نواز و دلنشین باشد. این منطقه تکه‌ای از بهشت, روی زمین است. از نظر تاریخی این منطقه دست کم هزار سال قدمت دارد. بر اساس این گزاره یعنی هزار سال پیش مردمی در این منطقه، در همین خانه‌ها زندگی می‌کرده‌اند. از دیگر جلوه‌های زیبایی طبیعت که در منطقه ییلاقی داکو هم چون نگینی می‌درخشد و گردشگران را از دور و نزدیک به خود فرا می‌خواند درختان میوۀ پر بار در این منطقه است. میوه‌های گوناگون خود رو از جمله آلوچه، ازگیل جنگلی، سیب جنگلی، گالش انگور، همرو (امرود یا گلابی وحشی)، زرشک و …. در این منطقه به وفور یافت می‌شوند.

ارسال نظر